You are currently viewing Wyciąg gondolowy Jaworzyna Krynicka – królowa polskiego narciarstwa zimą i latem, trasy w lecie, express w zimie
Fot. facebook.com/stacjanarciarska

Wyciąg gondolowy Jaworzyna Krynicka – królowa polskiego narciarstwa zimą i latem, trasy w lecie, express w zimie

aworzyna Krynicka to ikoniczne już wzniesienie sąsiadujące z Krynicą Zdrój. To najwyższy szczyt z całego Pasma Jaworzyny i jednym z najbardziej znanych w Beskidzie Sądeckim. To z niego spływa słynny potok Kryniczanka, a samo wzniesienie liczy sobie wysokości 1114 m n.p.m. Jaworzyna Krynicka przyciąga miłośników górskich wędrówek, narciarstwa czy pięknych widoków. Lokalną dumą, która znana jest na cały kraj to Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Ostatnio w ośrodku narciarskim przeprowadzono modernizację, w wyniku czego pojawiła się kolejka Jaworzyna Express.

Jaworzyna Krynicka to atrakcje przez cały rok – w lecie i zimie

Wspaniałe jest to, że z dobrodziejstw natury na Jaworzynie Krynickiej można korzystać przez cały rok. Choć góry kojarzą się z narciarstwem, zabawa zaczyna się już w sezonie wiosenno – letnim. Kiedy nie ma śniegu, można wybrać się na piesze i wymagające wędrówki po wytyczonych trasach turystycznych. Szczególnie polecane są:

  • szlak czerwony Krynica – Holica – Jaworzyna – Runek – Łabowska Hala,
  • szlak zielony Jaworzyna Krynicka – Czarny potok.

Obie trasy przewidziane są do pieszych wędrówek. Są urozmaicone i pozwalają napawać się widokami, świeżym górskim powietrzem, ciszą i stanowią niekiedy niemałe wyzwanie. Po drodze napotkać możemy schronisko PTTK i na Łabowskiej Hali, gdzie możemy odpocząć. Mijamy Diabelny Kamień, borówkowe pole, maryjne kapliczki czy stawy, które odwiedzają łabędzie i dzikie kaczki. Świetna okazja na pamiątkową fotkę. Trasy można przemierzać zarówno w górę, jak i w dół, a do niektórych punktów dostaniemy się za pomocą Gondoli Jaworzyńskiej, o której za chwilę.

Jaworzyna latem fot. facebook.com/stacjanarciarska

Jaworzyna Krynicka na rowerze

Jaworzyna to także świetne miejsce na wycieczki rowerowe. Dla chętnych wytyczono specjalne trasy, np. 1 i 2. Ta pierwsza pamięta jeszcze II wojnę światową i stanowiła trakt dla zaopatrzenia. Druga z kolei krzyżuje się z nartostradami i prowadzi na Polanę Izwór. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z Jaworzyny po prostu zjechać – wystarczy wywieźć Gondolą rowery na sam szczyt, a kolejka daje taką możliwość. O trasach rowerowych w okolicach Krynica Zdrój, Tylicz i Beskid Sądecki przeczytasz w jednym ze wpisów na naszym blogu.

Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Na stoku Jaworzyny”

Dla tych, którzy równolegle do wymagającego górskiego spaceru, chcą też liznąć nieco wiedzy, polecamy ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną „Na stoku Jaworzyny”. To specjalnie wytyczony szlak, na którym nie tylko zobaczysz piękne widoki i będziesz obcował z naturą, ale także poznasz specyfikę regionu i nieco ciekawostek przyrodniczych. Podczas marszu napotykamy 14 przystanków tematycznych. Na każdym z nich omawiany jest kolejny ewenement przyrodniczy. Tego dowiadujemy się z tablic informacyjnych, a na niektórych przystankach przewidziano także miejsce postojowe, by odpocząć i napawać się widokiem gór. Całość trasy liczy 4,5 km i jej przejście trwa około 2 godzin. Aby się nie zgubić, kierunek marszu wyznaczają specjalne strzałki.

Jaworzyna lato fot. facebook.com/stacjanarciarska

Centrum Narciarskie Jaworzyna Krynicka

W sezonie zimowym Jaworzyna, jako centrum turystyczne, rozkwita ponownie. To w końcu siedziba dużego centrum narciarskiego, gdzie na narciarzy czeka szereg atrakcji. 7 tras narciarskich o różnej długości i różnym stopniu zaawansowania, a także 2 dla najmłodszych w ramach programu Narciarskie Przedszkole Na Trasie. Trasy dla dorosłych liczą sobie od 650 m do 2,6 km. Na każdą trasę przypada osobny wyciąg narciarski, z czego 5 to wyciągi orczykowe, a 2 to kolejki, w tym słynna jaworzyńska Gondola.

Znajdziesz tu:

  • miejsce na nocleg,
  • punkty gastronomiczne,
  • szkoły narciarskie,
  • wypożyczalnie sprzętu czy miejsca, w których możesz pozostawić najmłodszych pod opiekę.

Więcej o trasach narciarskich i wyciągach w naszej okolicy przeczytasz w innych wpisach na naszym blogu.

Polecamy przeczytać te wpisy:

Gdzie na narty w Beskidzie Sądeckim? Tylicz i wyciąg narciarski Master Ski zaprasza!

Wyciągi narciarskie w Krynicy – sprawdź gdzie szaleć zimą

Jaworzyna fot. facebook.com/stacjanarciarska

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka

Spośród 7 wyciągów narciarskich, Gondola jest najdłuższa. O ile inne wyciągi obsługują poszczególne trasy, ta prowadzi aż na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej. Liczy sobie aż 2211 m i biegnie od doliny Czarnego Potoku aż po szczyt. Jej przepustowość wynosi 1600 osób w ciągu godziny i porusza się z prędkością 5 m/s. Tym samym na szczyt dojedziemy w ciągu około 7 minut. Gondola jest 6-osobowa i stanowi najnowocześniejszą kolejkę linową w Polsce. Są udogodnienia dla niepełnosprawnych, a także zniżki, np. z racji Karty Dużej Rodziny. W przypadku dzieci do 4 roku życia przejazd jest bezpłatny. W wykazie wyciągów narciarskich na Jaworzynie Krynickiej Gondola ma pozycję numer 1.

Jaworzyna Express fot. facebook.com/stacjanarciarska

Jaworzyna Express – najnowsza atrakcja w centrum

Numer 6 zaś, to Jaworzyna Express. Zmodernizowana kolejka gondolowa, działająca od grudnia 2022 roku. 4-osobową kolejkę krzesełkową zastąpiła 6-osobowa „kanapa”. Kolejka Jaworzyna Express jest szybka i obsługuje trasę narciarską nr 6. Na górę dojedziemy w przeciągu około 3 minut, a kolejka ma przepustowość nawet 2800 osób w ciągu godziny.

Ważnym aspektem, na jaki stawia centrum, chwaląc się swoją nową atrakcją, jest bezpieczeństwo. Wszystko jest zautomatyzowane, wsiadanie 6-osobowej ekipy odbywa się płynnie, a dzieci dodatkowo chronią odpowiednie zabezpieczenia. Jazda jest cicha i komfortowa. Nowa jaworzyńska kolejka posiada osłony przeciwśniegowe i przeciwwiatrowe. Siedziska są kubełkowe, personalizowane i podgrzewane. Zastosowano nowoczesny standard D-Line, który optymalizuje cały proces działania kolejki tak, aby silnik zużywał możliwie mało energii. Ma to być rozwiązanie proekologiczne. Do tego Jaworzyna Express bardzo dobrze wygląda – charakteryzuje ją nowoczesny design górnej i dolnej stacji. Co ciekawe, możliwe są także jazdy nocne, dla tych, którzy je lubią.

Jaworzyna Krynicka fot. facebook.com/stacjanarciarska

Punkt widokowy 360 stopni na szczycie Jaworzyny Krynickiej

Zwieńczeniem atrakcji, jakie czekają na Ciebie, na Jaworzynie Krynickiej jest platforma widokowa na samym szczycie wzniesienia. To punkt widokowy typu 360 stopni, co oznacza, że masz nieograniczony niczym widok we wszystkie strony świata. A widać stąd naprawdę niesamowite rzeczy:

  • Beskid Niski,
  • Małe Pieniny,
  • Tatry Wysokie,
  • Niżne,
  • Bielskie,
  • Zachodnie i Słowackie (w tym Gerlach!),
  • a nawet Bieszczady i szczyty na Ukrainie!

Efekt ten jest możliwy dzięki ogromnej inwestycji, która zaowocowała powstaniem platformy widokowej, z której obserwujesz krajobraz na wysokości 1122 m n.p.m.

Na szczyt zatem możesz wejść na kilka sposobów – pieszo, rowerem albo kolejką Gondola. Samo wejście na platformę widokową jest płatne, ale kosztuje to około 10 zł. Widoki i wrażenia z nawiązką to rekompensują.

Jaworzyna Krynicka to miejsce, które obowiązkowo powinieneś odwiedzić, będąc w Krynicy lub bawiąc w Tyliczu. Kontakt z naturą, wyzwanie wycieczkowe, moc atrakcji dla narciarzy. A jeśli szukasz noclegu – oczywiście polecamy Willę u Marty noclegi. Tylicz jest przecież tylko rzut beretem od Jaworzyny. 

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka fot. facebook.com/stacjanarciarska