Beskid Sądecki to górzysty region, a skoro góry – są i potoki, spływające górskie rzeki i rozlewiska, chociażby takie jak Jezioro Rożowskiego. Te malownicze wodne trasy to okazja do kąpieli, wędkowania, spływów kajakowych a nawet żeglugi. Odbywają się tu nawet międzynarodowe zawody. 

Jedną z tego typu atrakcji, w okolicach Tylicza, jest spływ łodziami Doliną Popradu.

Spływ łodziami Doliną Popradu

Poprad jest górską rzeką, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Źródło znajduje się na wysokości około 2000 m.n.p.m., co stanowi ewenement wśród polskich rzek. To także jedyna rzeka w Polsce, która znajduje się zlewisku Morza Bałtyckiego, mimo że jej źródło znajduje się na południowym stoku Karpat. Innymi słowy – Poprad przebija się przez Tatry aby spływać do Bałtyku.  Spływ łodziami Doliną Popradu to malownicza i pełna meandrów trasa 

Poprad przedzierając się przez Karpaty tworzy malowniczy przełom rzeczny. Na pewnym odcinku swojej długości stanowi granicę państwową pomiędzy Polską a Słowacją. Poprad ciągnie się przez górski teren tworząc liczne meandry. Lata temu miłośnicy spływów kajakowych odkryli potencjał tej rzeki do uprawiania tego rodzaju sportu. Kiedyś rzeka Poprad była bardzo praktycznym traktem transportującym bale drewna z wycinki lasów w Beskidzie Sądeckim. Od ponad 10 lat jednak to lokalna atrakcja turystyczna do uprawiania spływów łodzią. 

 

Trasa spływu łodziami Doliną Popradu

Spływ łodziami Doliną Popradu poprowadzony jest trasą liczącą około 10 kilometrów. To dystans pomiędzy miejscowościami Piwniczna Zdrój oraz Rytro – oba miasteczka w Beskidzie Sądeckim.  Na ogół spływ trwa 2 godziny, choć to zależy od głębokości wody i pogody panującej danego dnia. Zorganizowany spływ dla turystów odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych łodzi, które mieszczą do 12  uczestników + 2 flisaków. 

Te łodzie przystosowane są do tej konkretnej rzeki oraz potrzeb turystycznych. Mają dość małe zanurzenie – około 12 cm, przez co są bezpieczne i praktycznie niezatapialne. Mogą też być stosowane, niezależnie od aktualnej głębokości wody w Popradzie. Oprócz tego, dno łodzi jest dwuwarstwowe a same łodzie wyposażone w komory wypornościowe. Każdą z łodzi kieruje 2 flisaków, którzy poza dbaniem o bezpieczeństwo i komfort uczestników, dzielą się też opowieściami. Dla chętnych, możliwe jest skorzystanie z krótszej trasy – w tym wypadku spływ kończy się mniej więcej w połowie, w miejscowości Młodów. 

 

Spływ łodziami Doliną Popradu – start w Piwnicznej Zdrój 

 

Dostęp do spływu jest bardzo łatwo. Wystarczy udać się w miejsce startu w miejscowości Piwniczna Zdrój. Sezon na uprawianie spływów trwa od kwietnia do października, choć to też zależne jest od warunków atmosferycznych. 

Spływ łodziami Doliną Popradu – niesamowite wrażenia 

 

Sama przygoda, jaką jest spływ łodziami wzdłuż Popradu jest niesamowitym przeżyciem. Nie ma porównania do podróżowania rowerem lub pociągiem. Kontakt z wodą i uczucie żeglugi to zupełnie inne doświadczenie. W trakcie 10 kilometrowej trasy podziwiać można niesamowite widoki, tak malowniczej okolicy jaką jest Beskid Sądecki. Mamy bezpośredni kontakt z naturą – w odróżnieniu od malowniczych panoram widocznych ze szczytów gór, widzimy dziką przyrodę z bliska. Zwierzęta, drzewa, kwiaty czy krzewy. Spływ trwa na tyle długo by nasycić się widokami, wdychać czyste górskie powietrze i posłuchać nieco opowieści o regionie, historii a nawet poznać miejscowe legendy. 

Spływ nie tylko łodziami Doliną Popradu 

Wybranie się na spływ wzdłuż rzeki Poprad na łodzi to fajna wycieczka, ale czy można spływać także w inny sposób? Okazuje się, że tak. 

Dla tych, którzy chcą doświadczyć spływu w bardziej kameralny albo ekstremalny sposób, organizatorzy spływu oferują wynajem kajaków, pontonów a nawet desek do pływania. 

 

 

Wszystkie fotografie zostały pobrane i należą do strony > https://www.facebook.com/splywdolinapopradu