Górka Parkowa chyba najsłynniejsze wzniesienie uzdrowiska!
Góra Parkowa to obok Jaworzyny popularna i chętnie odwiedzana miejscówka w Krynicy Zdrój. To z powodu jej uroku, bogactwa przyrody, szeregu tras spacerowych, kolejki linowej oraz innych turystycznych atrakcji. Spędzić tu można miło czas zarówno w pojedynkę, w parę jak i z rodziną.
Góra Parkowa to jeden ze szczytów na terenie Krynicy Zdrój mierzący 742 m.n.p.m..Znajduje się w centrum miasta i dojść można do niego tuż z krynickiego Deptaka. To zalesione wzniesienie zagospodarowano w XIX wieku, wytyczając popularnych do dziś szereg pieszych szlaków. Wtedy zaczął kształtować się tutaj Park Zdrojowy, którego ideą było nie tylko zachęta do skosztowania wód źródlanych Krynicy, ale przede wszystkim spędzanie czasu w tym pięknym, gęsto zalesiony miejscu. Można tu pospacerować, ale także usiąść i wyciszyć się.
Trasy piesze Góra Parkowa
Poza wszystkim, Góra Parkowa to miejsce dla miłośników przyrody. Podróżując ku górze spotkamy wiele gatunków drzew, kwiatów oraz grzybów. Niektóre z nich zasadzono tu celowo, w ramach przygotowywania Parku Zdrojowego.
Wytyczono cztery główne ścieżki, z których przejście każdej zajmuje około 20 minut. Nie są one długie ani wyczerpujące, dlatego z powodzeniem możemy na górską wyprawę zabrać dzieci. Po drodze spotykamy różne obiekty, często opatrzone tabliczkami informacyjnymi. Natrafimy na zabytkowe XIX wieczne altany – Wanda i Marzenie. Piękna kamienna Ławeczka Kraszewskiego z 1881 roku. Jest też nietypowe miejsce kultu – leśne Sanktuarium Maryjne z figurą NMP Królowej Krynickich Zdrojów autorstwa Artura Grottgera z 1864 roku. Miejsce to ma upamiętniać objawienia maryjne.
W innym miejscu znajduje się popularna Polana Michasiowa. Tam bije źródło Bocianówka, które miejscowi zwą Źródłem Płodności. Obok znajduje się figura bociana z dzieckiem oraz altanka do odpoczynku. Podróżujący po szlakach mijają cztery stawy, na których spotkać można dzikie ptactwo wodne. Nierzadko spotykamy także inne zwierzęta leśne.
Są tu też trasy przygotowane dla biegaczy, także biegaczy na nartach. Do wyboru są dwa główne szlaki – Niebieski, wiodący przez Szalone, Brodawieci Powroźniki oraz Żółty przez Huzary.
Kolejka linowo – terenowa Góra Parkowa
Dla tych, którzy wolą dostać się na szczyt Góry Parkowej w alternatywny sposób, świetną atrakcją będzie zabytkowa już dziś kolej linowo – terenowa. Oddana do użytku jeszcze w 1937 roku, pod kuratelą Polskich Kolei Linowych, jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Skąd taka nazwa? Kolejka nie tylko umożliwia dostanie się na szczyt, ale po drodze mamy okazję zobaczyć malownicze widoki.
Kolejka ma długość 642 metrów i pokonuje ten dystans w około 3 minuty. Niesamowitym faktem jest to, że kolejka działa nieprzerwanie od lat 30-tych XX wieku. Do dziś utrzymana jest w tym samym stylu retro. Była kilkukrotnie restaurowana, a wagoniki, które wiozą turystów na szczyt są wciąż te same, które służyły ludziom przed wojną. Na styl lat 30-tych zaaranżowana jest poczekalnia i górna stacja.
Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz, jeśli pogoda dopisze, Tatry. Szczególnie pięknie tu jest o wschodzie i zachodzie słońca. Doskonała miejscówka dla fotografów.
Góra Parkowa – atrakcje dla dzieci i dorosłych
Widzimy zatem, że Góra Parkowa to miejsce dla osób lubiących aktywnie wypoczywać. Poza kolejką, która umożliwia podziwianie widoków oraz szlakami pieszymi, są tu także trasy rowerowe, także te dostosowane dla dzieci oraz trasy saneczkowe i narciarskie. To też miejsce do wypoczynku mniej aktywnego. Wymieńmy jeszcze kilka atrakcji:
- Restauracja Parkowa, Parkowa Kawiarnia w Pergoli,
- Rajskie Ślizgawki – zjeżdżalnie rurowe dla dzieci,
- Park Linowy Mamut – dla dzieci, którzy chcą spróbować górskich wspinaczek,
- Kubusiowy Stok – wyciąg dla dzieci i saneczkarzy,
- zjeżdżalnia pontonowa
- ławeczki ze stolikami by odpocząć i porozmawiać.
Jest tu co robić i podziwiać przez cały rok. Choć to miejsce turystyczne, jest tu na swój sposób pierwotnie a kontakt z naturą jest bezpośredni i nieskażony.