Wieża widokowa – szczyt Radziejowa 

Radziejowa jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, w zachodniej jego części.  Znajduje się w gminie Rytro i liczy sobie wysokość 1266,5 m. n. p. m. Prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza niejakiemu Radziejowi, którego miejscowi znają wyłącznie z legend i niewiele wiadomo o nim prawdziwego. Szczyt zalicza się do Korony Gór Polski. 

Wejście na szczyt możliwe jest wzdłuż kilku zróżnicowanych szlaków turystycznych. Można maszerować krótszą lub dłuższą trasą. Z samego szczytu Radziejowa niewiele widać, gdyż jest porośnięty lasem. Dlatego właśnie powstała wieża widokowa na Radziejowej. Ważny punkt na mapie turystycznej regionu. 

fot. https://www.rodzinniedookolaswiata.pl/2019/04/beskid-sadecki-z-dziecmi-radziejowa.html

Wieża widokowa na Radziejowej

 

Konstrukcja wystaje ponad drzewa i pozwala zobaczyć niesamowitą panoramę Beskidu Sądeckiego, a także o wiele dalej – widać z niej Pieniny, Tatry, Dolina Popradu, Kotlina Sądecka, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki. Spokojnie dostrzec można stamtąd także słowackie pasma – Góry Czerchowskie i Góry Lewockie. Wspaniała nagroda za trudy wejścia na szczyt oraz rewelacyjny punkt dla fotografów. Miejsce, w którym można wyciszyć się, ukoić nerwy i napawać górskimi widokami. 

 

Wieża liczy sobie 22 m wysokości, zaś platforma widokowa jest na wysokości 17 m. Jest solidna i  wygląda klasycznie, a przez to bardzo klimatycznie. Po ażurowych schodach wychodzimy na jej platformę widokową, gdzie z czterech stron świata mamy cztery wytypowane panoramy. Co więcej – do barierek dołączone są tablice, które pokazują nam jakie dokładnie obiekty widzimy, jak się nazywają i jakiej są wysokości. Opisane są widoczne z danej panoramy miejscowości i szczyty. Barierki są optymalnej wysokości, po to aby mogły swobodnie podziwiać krajobraz także dzieci, a jednocześnie zachowane zostały zasady bezpieczeństwa.

 

Jeśli wychodzić na szczyt Radziejowej, to tylko po to aby móc zrobić kilka metrów więcej po schodach i zobaczyć te niesamowite widoki. Szczególnie pięknie jest tu jesienią i o wschodzie i zachodzie słońca. 

 

Na szczycie, obok wieży, zorganizowane jest też miejsce na odpoczynek. Znajdziemy tam ławki i stoliki, przy których można odpocząć, porozmawiać lub coś zjeść. To miejsce ma także wymiar historyczny – jest tu chociażby pomnik upamiętniający 1000 lecie Polski, 60 lecie nowosądeckiego oddziału PTTK oraz betonowy obelisk, który pamięta jeszcze czasy hrabiego Stadnickiego. Oprócz tego tablice informacyjne o samym szczycie i regionie. 

 

Przygotowano nawet coś dla tych, którzy – poza fotografiami – chcą mieć jakąś pamiątkę z wizyty na Radziejowej. W skrzyneczce znajduje się specjalna pieczątka. Znajduje się ona tam dlatego, że szczyt Radziejowa został zaliczony do Korony Gór Polskich. Zdobycie pieczątki na szczycie smakuje najlepiej, ale jeśli o tym zapomnimy możemy także ją otrzymać w schronisku PTTK w Przehybie, w Bacówce na Obizdy, w restauracji Bacówka w Jaworkach, w kiosku gastronomicznym Chata Magóry, w punkcie Informacji Turystycznej w Piwnicznej Zdrój czy w Urzędzie Gminy Rytro.  

 
Fot. Wikipedia Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna

Nie jest to pierwsza wieża widokowa na Radziejowej – garść historii 

 

Obecna na szczycie Radziejowej wieża jest już kolejną, jaka tam stoi. Losy poprzednich były dość problematyczne. Pierwsza stanęła na Radziejowej w 2006 roku, a to wszystko za sprawą starań Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Władze Parku przekazały wieżę do zarządzania Nadleśnictwu Piwniczna. Stała tam do 2010 roku, kiedy to podczas burzy, uderzył w nią piorun. Uderzenie było na tyle silne, że wieża rozpadła się. 

 

Drugą nadleśnictwo wybudowało jeszcze w 2010 roku. Niestety, po kilku latach drewniane elementy konstrukcji doznały sporej deprecjacji – drewno zaatakowały grzyby niszczycy płotowej. Wieża spróchniała i groziła zawaleniem. Ostatecznie została rozebrana w 2017 roku. 

 

Obecna, trzecia wieża widokowa na Radziejowej została oddana do użytku w 2020 roku. Wykonana z drewna łączonego śrubami, z metalowymi, ażurowymi stopniami na schodach. Koszt budowy wyniósł około 560 tysięcy złotych i kwotę tę pokryto z budżetu Nadleśnictwa Piwniczna oraz funduszu leśnego. 

 

Jest solidna, wygląda klimatycznie a widoki z niej są niezapomniane. 

 
fot. www.gorydlaciebie.pl/wyprawy/z-przeleczy-obidza-na-radziejowa/

Wieża widokowa Radziejowa – jak wejść na szczyt? 

Możliwości wejścia na szczyt Radziejową są liczne, ale wytyczono kilka szlaków, dla ułatwienia i dla niezorientowanych w terenie turystów. Głównie od strony wschodniej, ale i północnej. Większość tras doprowadza nas do Przełęczy Żłobki, a stamtąd musimy przejśc wspólną dla wszystkich szlaków 800 metrową ścieżkę. Być może nie jest to długi dystans, za to bardzo stromy – pokonujemy 160 m wysokości. 

 

Jak najłatwiej, najkrócej i najprzyjemniej wejść na szczyt Radziejowa? To szlak z Obizdy koło Piwnicznej Zdrój. Trasa jest stosunkowo krótka – 4 km i marsz potrwa około 2 godzin. Do pokonania jest 400 m wysokości, więc nie jest specjalnie stromo. Trasa wiedzie poprzez Polanę Litawcową.

 

Sporą popularnością cieszy się także trasa z Rytra oraz szlak żółty z Piwnicznej Zdrój w połączeniu ze szlakiem czerwonym przez Wielki Rogacz. Są to jednak trasy dłuższe, które pieszo przemierza się w około 5 godzin. Trasa z Rytra jest szczególnie polecana ze względu na widoki – nie całe zbocze Radziejowej jest porośnięte lasem. Z Rytra można także dojechać na Radziejową rowerem. Wygodna i szeroka “stokówka” 

 

Na Radziejową prowadzą także szlaki z Jaworek lub z Przehyby. Ta druga opcja jest o tyle wygodna, że nie prowadzi przez kamieniste, strome odcinki, lecz po szerokiej, grzbietowej leśnej drodze. W Przehybie znajduje się schronisko PTTK, gdzie możemy uzyskać dokładne informacje na temat szlaków, przebiegu ich tras oraz o warunkach na drodze. 

 

Niezależnie od wybranej trasy, czeka nas wysiłek, ale także unikalna atmosfera gór, górskich lasów i polan. Widoki, które ujawniają się w trakcie marszu, ale swoje ukoronowanie znajdują na wieży widokowej Radziejowa

 
Fot. beskidsadecki.eu

Ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza Rogasiowy Szlak 

Przy okazji budowania wieży widokowej na Radziejowej, opracowano także specjalny trakt dla dzieci. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym, a nazwa – Rogasiowy Szlak – pochodzi od książkowego “Rogasia z Doliny Roztoki”, autorstwa Marii Kownackiej. Nie jest to jedyny szlak ogólnoprzyrodniczy i dydaktyczny w regionie, ale ten właśnie znajduje się na Radziejowej. Ściślej – w dolinie Roztoki Małej, na południowo – wschodnim skłonie Pasma Radziejowej. Częściowo przebiega przez obszar rezerwatu przyrody Baniska.   

Ścieżka Rogasiowy Szlak zaczyna się przy źródle Katarzyna, nieopodal stacji narciarskiej Ryterski Raj, a najwyższy punkt na trasie stanowi Polana Skałka. Podczas przemierzania trasy dzieci napotykają 14 przystanków, na których znajdują się tablice informacyjne na temat historii regionu, tutejszej flory, fauny czy ciekawostek i lokalnych legend.   

Kilka przystanków jest szczególnie interesujących – między innymi Stary Kamieniołom, Popielicowa chatka, Rogasiowy Paśnik czy Źródło Rogaś. 

 
Rogasiowy Szlak to kolejny z powodów, dla którego warto odwiedzić Beskid Sądecki i wejść na szczyt Radziejowa, gdzie znajduje się dająca niezapomniane widoki wieża. 

 

 

Wszystkie fotografie zostały pobrane i należą do strony > https://muszyna.pl/
Pełna galeria dostępna na https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html