Skamieniałe Miasto – Ciężkowice 

 

Skamieniałe Miasto – Rezerwat Przyrody Nieożywionej w miejscowości Ciężkowice, w powiecie tarnowskim to coś dla miłośników skalnych brył. Milczących świadków setek lat historii. 

Rezerwat tak naprawdę leży około 700 metrów na południe od centrum Ciężkowic, na wzgórzu o nazwie Skała – 367 m.n.p.m. To około 15 hektarów przestrzeni zielonej, na której porozrzucane są zgrupowania skał z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. To szereg obiektów skalnych o ciekawych kształtach i z wiążących się z nimi legendami. Odległości między nimi są na tyle nieduże, że przypominają miasto. Ścieżki między nimi przypominają uliczki, a same skały nie są zbyt wysokie. Stosunkowo łatwo się na nie wspiąć i często dzieci, niczym młode kozice, lubią między nimi przeskakiwać. Z racji tego, że Rezerwat Skamieniałe Miasto Ciężkowice znajduje się na wzniesieniu – to także bardzo atrakcyjny punkt widokowy na okolicę. A to wszystko tylko rzut beretem od Tylicza.

Skąd wzięła się nazwa Skamieniałe Miasto Ciężkowice? 

Przed laty miejscowi wierzyli, że takie ułożenie skał nie jest przypadkowe i że nie może być to li tylko dzieło natury. Powiadano, że to efekt rzuconej klątwy rzuconej na istniejącą tu przed laty osadę. Dlaczego miasto zasługiwało na klątwę? Podobno tutejsi mieszkańcy żyli rozpustne życie. Inna legenda głosi, że to kara za niegościnne traktowanie przybyszów przez pana Ciężkowic. Jeszcze inni wiążą to z zemstą pana Rożnowa za udzielenie schronienia dziewce, która zbiegła z jego niewoli. 

Jakkolwiek było – Skamieniałe Miasto to unikalny w swoim rodzaju rezerwat w Polsce i Europie. 

 

Skamieniałe Miasto Ciężkowice – jak dojechać i kiedy można zwiedzać? Co można zobaczyć?

 

Jeśli udajemy się do Rezerwatu ze stolicy powiatu, Tarnowa, najlepiej udać się drogą nr 977 na Tuchów, a potem na Gromnik. Tam, na rondzie, skręcamy w kierunku Ciężkowic. Po przebyciu około 40 kilometrów, docieramy do Rezerwatu i miejsca parkingowego. Ten liczy kilkadziesiąt miejsc samochodowych, co wcale nie jest tak dużo. Zwłaszcza w sezonie, w niedzielę. Parking jest płatny. 

Samo zwiedzanie możliwe jest przez całą dobę, w każdy dzień tygodnia. Najlepiej udać się na zwiedzanie Skamieniałego Miasta szlakiem niebieskim. Zwiedzanie także wymaga opłaty, ale ta wynosi drobne kilka złotych od osoby. Dzięki tym pieniądzom całe miejsce jest utrzymywane w porządku i czystości. 

Uwaga – nie wolno na trasę Rezerwatu wchodzić z psem. 

 

Skały, czyli co można zobaczyć?

Trasa wiedzie od wejścia do Rezerwatu do obiektu zwanego Wodospad Czarownic. Długość trasy to około 4 kilometry w obie strony, a zwiedzanie zajmuje około 2 -3 godziny. 

Trasa jest wyraźnie oznaczona,a w trakcie marszu natrafiamy na liczne tablice informacyjne. Ciężko jest tu się zgubić, za to łatwo przystanąć na dłużej i podziwiać surowe piękno poszczególnych skał. 

Opowiemy Ci teraz o kilku najciekawszych obiektach, które napotkasz w Rezerwacie. 

 

Ratusz i Czarownica 

 

Tuż za głównym wejściem do Rezerwatu natrafiamy na pierwsze ciekawe skały – Ratusz i Czarownicę. Docieramy do nich wiszącą kładką. Czarownica, swoim kształtem przypomina nieco wiedźmę – zwrócić warto uwagę na nos i groźny wygląd. Zaś poukładane u jej podnóża elementy kręgu ogniskowego to być może pozostałość po dawnych sabatach. Z kolei Ratusz przypomina nieco ambonę. 

 

Grunwald 

 

Blisko wejścia znajduje się imponująca i wysoka, bo aż 17 metrowa skała Grunwald. Jest w niej wąska szczelina, w której rzekomo ukryte są skarby. Miejscowi wolą jednak tam nie zaglądać i nazywają to miejsce “piekłem”. Legenda głosi, że raz do roku szczelina rozszerza się i kusi do wejścia śmiałków żądnych skarbów. Żaden jednak z tych, którzy zaryzykowali, nigdy nie wrócili. Obiekt rzeczywiście imponujący i majestatyczny. 

 

Warownia Dolna i Górna 

 

Daje znajdują się dwie Warownie, które zdają się bronić wstępu do Skamieniałego Miasta. Podobno wewnątrz nich stacjonowali uzbrojeni strażnicy. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zobaczymy nawet pozostałości po dawnych okienkach. Być może to z nich intruzi dostawali bełtem z kuszy w samo serce, jeśli nie posłuchali się ostrzeżeń. 

 

Borsuk

 

Ta skała samym swoim kształtem tłumaczy swoją nazwę. Wedle legend to podobno tak naprawdę dawny rycerz, który w momencie skamielenia miasta został, w ramach klątwy, zmieniony w borsuka. Dlaczego? Rzekomo był bardzo skąpy i wszystkie swoje skarby gromadził w ukryciu i z nikim nie dzielił się tym, co ma. Niezwykle pilnie pilnował swojego dorobku, co zmęczyło go i zasnął akurat, gdy dokonywało się skamielenie. 

 

Pustelnia 

 

Nieco na uboczu trasy znajduje się skała, która podobno przed skamieleniem była siedzibą pustelnika. Wedle legend, w zasłudze za swoje pobożne i skromne życie, zakonnikowi udało się uciec przed skamieleniem. Rzeczywiście, skała przypomina nieco odosobniony domek, w którym w ciszy można oddać się modlitwie. Obok znajdują się pomniejsze skałki – Cyganki, Grzybek czy Baszty Paderewskiego. A jeśli wyjdziemy nieco z lasku, zobaczymy piękne widoki. 

Skała z Krzyżem 

 

Doskonałe widoki są też do zobaczenia ze Skały z Krzyżem. Nietrudno jest się na nią wspiąć, a doskonale widać tu panoramę na Ciężkowice. Dlaczego Skała z Krzyżem? Przed skarmieniem był to podobno lokalny kościół. Podobno proboszcz miał żyłkę hazardzisty, ale i pecha, gdyż przegrał grając w kości całą parafię. 

 

Wąwóz Czarownic i Wodospad – Skamieniałe Miasto Ciężkowice 

 

Te obiekty to finał szlaku niebieskiego w Rezerwacie, a jednocześnie główne atrakcje. Wąwóz to dość głęboka rozpadlina pomiędzy wysokimi na kilkanaście metrów ścianami. Na końcu wąwozu napotykamy wodospad – 14 metrową ścianę spływającej wody. Wygląda to zjawiskowo i efektownie. 

 

Cała trasa ma unikalny, tajemniczy i leśny klimat. Warto wybrać się tu o każdej porze roku, a najlepiej z dziećmi. To dość długi spacer sam w sobie, a do tego skały prowokują, by się na nie wspinać. Po drodze napotykamy ławki i punkty widokowe, jako postoje. 

Niestety, szlak niebieski nie jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. 

 

Wszystkie fotografie zostały pobrane i należą do strony > https://skamienialemiasto.pl/