Ogrody Zmysłów – Ogrody Sensoryczne Muszyna 

Ogrody Zmysłów – Ogrody Sensoryczne Muszyna to miejsce unikalne. Nie tylko dlatego, że takich miejsc jest niewiele, ale przede wszystkim przez oryginalny pomysł. To park, trasa spacerowa, wieża widokowa, sala gimnastyczna na świeżym powietrzu oraz gabinet terapeutyczny w jednym. 

 

Park, który służy celom terapeutycznym i edukacyjnym. Korzystać z niego mogą wszyscy, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Miejsce, w którym można się wyciszyć, zrelaksować, doznać przyjemności a także znaleźć czas na wspólną rozmowę w spokojnej atmosferze. 

Ogrody Sensoryczne Muszyna to osiem stref odmiennych wrażeń 

 

Ogrody Sensoryczne Muszyna są tak zaprojektowane, aby podczas zwiedzania oddziaływać na wszystkie zmysły – węch, smak, dotyk, słuch oraz wzrok. Dla każdego rodzaju doznań przygotowano osobne strefy, a także takie, w których można nieco się poruszać, poćwiczyć, poznać lokalną historię albo – dosłownie – zakorzenić swoją miłość. 

Strefa Zapachu 

W tej strefie skupiono się na oddziaływaniu na zmysł węchu. Kwiaty i rośliny dobrano tak, aby jednocześnie ich zapach był intensywny i od razu wyczuwalny, a także aby poszczególne bukiety łączyły się w unikalne kompozycje aromatyczne. Lilie, hiacynty, świerki, jodły, a także aromatyczne zioła – tymianek, szałwia, mięta czy nawet czosnek. Rośliny wydają z siebie nie tylko zapachy ale rozgniatane czy kruszone wypuszczają olejki eteryczne, których wdychanie działa korzystnie na zdrowie.  Wszystko jest tu po coś i w odpowiednich proporcjach aromatycznych. Już samo przebywanie w tym miejscu oddziałuje kojąco na emocje oraz pobudza wyobraźnię. Z kolei dla osób niewidomych to niezwykłe doświadczenie dydaktyczne. Jednocześnie mogą poczuć zapach i dotykać poszczególnych kwiatów i roślin. Poznają je, zapamiętują bodźce i potrafią potem rozpoznać. Dla osób widomych to może być ciekawa zabawa – aby z zamkniętymi oczami, po samym zapachu, rozpoznawać poszczególne okazy flory. 

Strefa Dźwięku 

Tu z kolei główną atrakcją jest dźwięk, opracowany przez samą naturę. To miejsce, w którym warto zamknąć oczy i pozwolić aby nasze uszy odbierały bodźce, które wzrok na ogół przesłania. Gdy tak usiądziemy, usłyszymy niezwykle uspokajającą kompozycję dźwiękową – szum drzew, szmer strumyka, śpiew ptaków, chrzęst owadów czy żwiru pod stopami. Strefa ta jest odpowiednio oddzielona akustycznie od reszty Ogrodów, a rośliny dobrane tak aby przyciągały obecność śpiewających ptaków. Raj dla miłośników ASMR, a także miejsce gdzie można usiąść i ukoić skołatane nerwy. Szczególnie ciekawym doświadczeniem jest wizyta tu po zmroku, gdy światło słoneczne nie kusi by angażować wzrok, lecz zachęca aby oddać się temu niepowtarzalnemu koncertowi martwej i ożywionej natury. Co ważne – należy w tym miejscu zachowywać się cicho aby nie przeszkadzać innym zwiedzającym. Pozwólmy także innym doznać tej przyjemności. 

Strefa Dotyku, choć i znów zapachu!

Tym razem z naturą obcować będziemy zupełnie bezpośrednio. To strefa, w której istotnym bodźcem jest ponownie zapach, ale nade wszystko – dotyk! To miejsce, w którym można ściągnąć buty i chodzić boso po miękkiej, zroszonej i przyjemnej trawie. Taka praktyka działa prozdrowotnie – rozładowuje napięcie elektryczne w organizmie i uspokaja. To dopiero początek – w tej strefie rośliny przyciągają uwagę nawet nie samym wyglądem, ale tym jak przyjemne i ciekawe są w dotyku. Niektórych z nich mogłeś jeszcze wcześniej nie dotykać a już na pewno chętnie spróbują tego Twoje dzieci. To ponownie dydaktyczne doświadczenie dla osób niewidomych lub niedowidzących. To także okazja do ćwiczeń dla osób leczących schorzenia neurologiczne. Na zmysł dotyku oddziaływuje tu też specyficzny chłód bryzy oraz promienie słoneczne, które akurat w tej strefie są najbardziej intensywne. Często zdarza się, że właśnie właśnie w tej strefie rodziny zatrzymują się na piknik. 

Strefa Smaku 

W tej strefie zasadzono drzewa i krzewy owocowe. Regularnie odwiedzając to miejsce można śledzić proces wegetacji roślin oraz wzrastania owoców – od młodych pędów kwiatów po dojrzałe owoce. Porzeczki, jabłka, maliny, czereśnie, aronia, a nawet orzechy leszczyny i wiele innych. Rosną tu także jadalne zioła. Wszystko to razem budzi ciekawość nie tylko dla wzroku, dotyku i węchu, ale główną atrakcją jest możliwość skosztowania owoców! Po prostu – przechadzając się po Ogrodach możesz przystanąć na darmowy poczęstunek, który podarowała nam sama natura. Pamiętaj tylko, by pozostawiać coś dla innych! 

Strefa Wzroku 

O ile dotąd byliśmy stymulowani pod kątem innych bodźców, wzrok zawsze był istotnym elementem odbioru wrażeń. Wszak wzrok odpowiada za aż 80% naszej percepcji. W tej strefie doznania estetyczne zostały jednak podniesione o poziom wyżej! Strefa Wzroku to miejsce znajdujące się nieco wyżej po to, aby można było spojrzeć na Ogrody szerzej. Zobaczyć mozaikę barw i kompozycję, w jaką układają się drzewa, strumyki, krzewy, kwiaty, dróżki i łąki. Widać tam specjalnie zaprojektowane kwiatowe dywany, które przyciągają pszczoły i motyle. Jest tutaj wieża widokowa, z której widać spory kawał Beskidu Sądeckiego a przy dobrej pogodzie – także Tatry Słowackie.

Strefa Zdrowia 

To strefa, w której mniej jest doznań sensorycznych a więcej powodów do aktywnego odpoczynku. To swego rodzaju sala gimnastyczna na świeżym powietrzu. Na tle beskidzkich widoków, wśród klombów i ogródków skalnych umieszczono tu szereg urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. 

 

Spokojnie – nie jest to miejsce, w którym daje się spacerowiczom wycisk. To raczej uzupełnienie terapeutycznego działania, jakie mają całe Ogrody Sensoryczne Muszyna. Ćwiczenia nie wymagają przesadnego wysiłku fizycznego (choć trochę ruszyć się trzeba!) i przez to wspomagają efekty kinezyterapii, czyli leczenia schorzeń za pomocą ruchu. 

 

Ćwiczenia są nastawione na rozluźnianie stawów, wzmacnianie siły mięśni, pobudzanie krążenia krwii, a także wspomagają utratę tkanki tłuszczowej i korzystnie wpływają na ogólną sprawność organizmu. Z powodzeniem z urządzeń mogą korzystać osoby starsze. 

 

Samo przebywanie na świeżym powietrzu i wykonywanie ćwiczeń jest zdrowe i relaksujące samo w sobie. A do tego robimy to w przepięknie zaaranżowanym miejscu – pośród wspomnianych klombów a w ogródkach skalnych oko cieszą takie rośliny jak róże, graby, tawuły, żywotniki i młode świerki. 

 

Strefa Zdrowia, którą mają Ogrody Sensoryczne Muszyna, to jedno z kilku tego typu miejsc w okolicy – poćwiczyć w plenerze można także w miejscowościach Szczawnik i Milik. 

Strefa lokalnych podań o Muszynie – baśni i legendy 

To najnowsza ze stref, jakie mają Ogrody Sensoryczne Muszyna. Jest tu nawet bardziej magicznie, niż w innych strefach, gdyż ta poświęcona jest dawnym legendom i podaniom dotyczącym Muszyny. Napotykamy na chatki czarownic, domki zielarek a także rzemieślników czy młynarzy. To buduje unikalny klimat tego miejsca i pozwala się na chwilę przenieść w czasie. Tablice informacyjne z kolei zawierają wspomniane legendy i opowieści o dawnych dziejach – o tym, jak bito monety na muszyńskim zamku, a także gdzie był ukryty skarb, co czaiło się w studniach i kim był Boruta. 

Strefa Afrodyty – Drzewka miłości 

Ogrody sensoryczne Muszyna warto odwiedzić z wielu powodów, ale także to bardzo dobre miejsce na spędzenie rocznicy ślubu lub destynacja na jedną z pierwszych małżeńskich wycieczek. Dlaczego? 

Nowożeńcom oraz małżeństwom obchodzącym okrągłe rocznice ślubu Ogrody umożliwiają uczczenie tego poprzez posadzenie drzewka miłości. W specjalnie do tego wyznaczonej strefie miłości sadzone są drzewka symbolizujące miłość, które następnie wzrastają wraz z upływem lat wspólnego życia. Drzewka są indywidualne, podpisane i przypisane do tej konkretnej pary. To ciekawe doświadczenie mijać las takich drzewek i sprawdzać, kto jest fundatorem każdego z nich. 

Drzewko zasadzić mogą pary, które w danym roku kalendarzowym zawarły związek małżeński albo stuknęła im właśnie kolejna, okrągła dekada małżeństwa – np. 10 lecie, 30 lecie albo 60 lecie związku. 

Uprzednio należy załatwić formalności w Urzędzie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz wpłacić darowiznę na konto Stowarzyszenia Klucz Muszyński. Darowizna wynosi 200 zł i takie drzewko można też zamówić jako prezent dla nowożeńców lub jubilatów. O miejscu posadzenia drzewka decyduje już pracownik Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. 

Drzewka sadzić można w okresie od kwietnia do października. 

Ogrody Zmysłów – Ogrody Sensoryczne Muszyna – kiedy czynne, jak dojechać, ile kosztuje wstęp? 

Ogrody Zmysłów – Ogrody Sensoryczne Muszyna są otwarte codziennie, przez cały rok i ogólnodostępne. Nie trzeba płacić za wstęp – ten jest zupełnie bezpłatny. 

Standardowe zwiedzanie trwa około 60 minut, choć nic nie stoi na przeszkodzie aby zatrzymać się, podziwiać widoki, cieszyć się zapachami lub smakami. Zrobić kilka zdjęć, lub usiąść na ławce, w spokoju porozmawiać lub pobyć w ciszy. Zdjęcia szczególnie dobrze tu wychodzą, gdy słońce wstaje lub gdy chyli się ku zachodowi. 

Oprócz tego odpocząć można na specjalnej wiacie wypoczynkowej. Możliwe jest tam zrobienie ogniska, pod warunkiem pozostawienia po sobie porządku. 

Uwaga – obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. Wyjątkiem są jedynie psy przewodnicy dla osób niewidomych. 

Jak dojechać do miejsca Ogrody Sensoryczne Murzyna? Kierując się z Krynicy Zdrój, należy jechać drogą wojewódzką 761 w kierunku Muszyny. Tam z kolei udajemy się w kierunku Leluchowa i skręcamy przy odpowiednich oznaczeniach Ogrodów Zmysłów. Wejście znajduje się od strony ulicy Mściwujewskiego (dostosowane do osób niepełnosprawnych) oraz od trony pijalni Antoni. W pobliżu jest darmowy parking. 

Ogrody Sensoryczne Muszyna są w pełni dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku lub niewidomych – tablice informacyjne są także napisane alfabetem Braille’a. 

 

Wszystkie fotografie zostały pobrane i należą do strony > https://muszyna.pl/
Pełna galeria dostępna na https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html