You are currently viewing Zwiedzaj Tylicz cz 1. – Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój
Zdjęcie z wewnątrz Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój

Zwiedzaj Tylicz cz 1. – Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój

Krynicka willa „Romanówka”, niegdyś wzięty pensjonat, dziś siedziba Muzeum Nikifora. Wybitnego artysty plastyka, który swoje życie związał właśnie z Krynicą Zdrój i Beskidem Sądeckim. Jego prace zyskały rozgłos w Polsce i na świecie. Niektórzy zwali go wręcz Matejką z Krynicy. Mieszkańcy Krynicy Zdrój nie mają wątpliwości, że to właśnie jemu najbardziej należy się miano ambasadora ich miasta. Jego dzieła można podziwiać w różnych miejscach w Polsce, a najważniejsze z nich to właśnie krynickie Muzeum Nikifora. Zapraszamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z Muzeum Nikiforagodziny otwarcia, cennik znajdziecie na stronie https://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/

Ambasador Krynicy w świecie sztuki – Nikifor Krynicki

Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemk, zwany właśnie krynickim Nikiforem jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów prymitywistów. Nie od początku doceniany i często nierozumiany. Borykał się z wadą słuchu i wymowy, a także był świadkiem trudnej historii regionu na przełomie XIX/XX wieku. Nie przeszkadzało mu to jednak w sięganiu po papier czy nawet kawałek tektury, by tworzyć za pomocą ołówka, kredek, a potem akwareli.

Szacuje się, że z jego ręki powstało blisko 40 tysięcy dzieł

Od tych zupełnie drobnych, zapomnianych aż po dzieła wybitne, które doczekały się uczestnictwa w wystawach w warszawskiej Zachęcie czy paryskiej galerii Diny Vierny. W swoich obrazach uwieczniał piękno pejzaży Beskidu Sądeckiego. Zwracał uwagę na architekturę sakralną – tutejsze cerkwie i kościoły. Inspiracją dla niego były wydarzenia historyczne, wojskowe, ale także te zwykłe codzienne. Szczególnie ukochał Krynicę-Zdrój. Choć za swoje pochodzenie dwukrotnie był z niej wysiedlony, zawsze powracał. Został nawet honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Charakterystyczny styl oraz niezwykła spostrzegawczość i wrażliwość na piękno w rzeczach codziennych zwracała uwagę ówczesnych kuracjuszy krynickich pensjonatów. Zmarł w 1968 roku, a o nim, jego świecie i twórczości opowiada właśnie krynickie Muzeum Nikifora.

Muzeum Nikifora odsłania jego życie, twórczość oraz przyjaciół

W pierwszej Sali muzeum prezentowany jest sam Nikifor. Zdjęcia z różnych etapów jego życia, portrety – zarówno autoportrety, jak i wykonane przez innych artystów. Tam możemy szczegółowo poznać jego życiorys, który niewątpliwie ukształtował jego wrażliwość i wpłynął na twórczość.

Następnie muzeum przedstawia nam jego warsztat – używane przez niego narzędzia, kredki czy akwarele. Możemy zobaczyć, jak pracował i jak tym samym powstawały jego największe, jak i zupełnie „codzienne” dzieła. Prac samego Nikifora w krynickim muzeum jest 77, w tym te najwybitniejsze jak „Uzdrowienie kobiety”, ale także Modlitewnik. Możemy zobaczyć segment rysowanych ołówkiem pejzaży czy scen wojskowych, które w zamyśle artysty miały kiedyś zostać wypełnione kolorem.

Większość z nich pozostała szkicami. Jest też kącik, w którym możemy zobaczyć jego rzeczy osobiste – listy, notatki czy inne drobiazgi. Tych nie zachowało się zbyt wiele, gdyż cały świat Nikifora mieścił się w jednej walizce. Na całej trasie zwiedzania Muzeum Nikifora towarzyszą nam fotografie artysty wykonywane przez jego przyjaciół, również artystów. I wiele innych dzieł, które lepiej zobaczyć samemu niż tylko o tym czytać.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój

Zarówno specyfika wnętrza, przedstawione dzieła i dobór kolejności zwiedzanych miejsc sprawiają, że możemy zbliżyć się do artysty. Poznać jego punkt widzenia i zrozumieć, co fascynowało go tak w architekturze, beskidzkich pejzażach czy historycznych lub zupełnie codziennych wydarzeniach, których był świadkiem.

Muzeum Nikifora – jak dojechać, kiedy można zwiedzać?

Muzeum Nikifora znajduje się przy ulicy Bulwar Dietla w Krynicy Zdrój. Nieopodal skorzystać możemy z płatnego parkingu – ul. Zdrojowa lub ul. Ebersa. Zwiedzanie możliwe jest we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałków. W czwartki zaś zwiedzanie jest bezpłatne.

Na ogół czas zwiedzania Muzeum Nikifora wynosi około 40 – 60 minut. W trakcie odbywa się krótki seans na temat artysty. Wśród eksponatów nie zabrakło nawiązań do najważniejszego filmu o Epifaniuszu Drowniaku – „Mój Nikifor”, w reżyserii Krzysztofa Krauzego, z niezapomnianą Krystyną Feldman w roli Nikifora.

fot. 
https://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/