You are currently viewing Nordic walking w Tyliczu – sprawdź trasy i wypożyczalnie

Nordic walking w Tyliczu – sprawdź trasy i wypożyczalnie

Jeśli planujesz urlop w górach, by uprawiać nordic walking – Tylicz, Krynica Zdrój czy szerzej Beskid Sądecki to wręcz wymarzona do tego okolica. Zwłaszcza że to sport, który niesie szereg korzyści zdrowotnych i zyskuje na popularności. A może jeszcze nie przekonałeś się do nordic walking i chcesz nieco się o nim dowiedzieć? Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się, dlaczego warto uprawiać nordic walking, jakie niesie korzyści zdrowotne oraz co oferuje pod tym względem Tylicz. A jeśli potrzebujesz noclegu w Tyliczu Willa u Marty zaprasza!

Nordic walking – co to jest, na czym polega i jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Nordic walking to pochodzący z Finlandii sport rekreacyjny, uprawiany na świeżym powietrzu. Polega on na chodzeniu wraz z dwoma kijkami, którymi podpierasz się przy każdym z kroków. Nie jest to jednak zwykłe chodzenie, lecz sport wytrzymałościowy, wymagający koordynacji ruchowej. Marsz przy użyciu kijków angażuje znacznie więcej mięśni i mobilizuje do pracy prawie całe nasze ciało. Początkowo był domeną sportowców przygotowujących się do zawodów w sportach zimowych.

Nordic walking tylicz – Willa u Marty – idealne warunki do uprawiania różnych sportów

Dziś to popularna forma rekreacji uprawiania przez amatorów, którzy chcą nabrać kondycji, zrzucić nieco kilogramów i ogólnie poprawić swój stan zdrowia.

Jak prawidłowo uprawiać nordic walking?

Nordic walking to marsz z kijkami uprawiany w rytmiczny, określony sposób. Technika jego uprawiania rozbija się o sposób przesuwania kijków podczas marszu – można to robić w sposób synchroniczny lub naprzemiennie. Ten drugi sposób jest zresztą częściej polecany przez instruktorów. Innymi słowy, możesz poruszać się przy jednoczesnym wychylaniu obu kijków naraz i celowym podpieraniu się na nich albo podciągać się raz jednym, a raz drugim. Co to sprawia? Angażujesz wtedy nie tylko mięśnie nóg, ale także rąk, klatki piersiowej i brzucha.

Najlepsza, zdaniem specjalistów, metoda, czyli stawianie kroków z kijkami polega na naprzemienności angażowania kończyn dolnych i górnych. Innymi słowy, jeśli stawiasz krok prawą nogą, to lewą ręką opierasz się na kijku i odwrotnie. Jedna ręka używa siły, by „wbić” kij, podczas gdy noga stąpa krok. Następnie druga ręka się angażuje, a ta pierwsza się odprężą. Podobnie jest z nogami. Taki cykl wykonuje się podczas marszu wiele razy. Co ważne, marsz podczas uprawiania nordic walking powinien być szybki. To nie jest spokojny spacerek jak na grzybobraniu.

To tylko podstawy, technik uprawiania nordic walking jest wiele i z tym warto skierować się do profesjonalnego instruktora.

Co daje regularnie uprawiany nordic walking?

Lekarze i dietetycy są zgodni – każdy ruch służy zdrowiu. Nawet godzina zwykłego spaceru tygodniowo może sprawić, że nasz stan zdrowia się poprawia. Nordic walking winduje spacer na wyższy poziom. Marsz przy użyciu kijków angażuje znacznie więcej partii ciała do ruchu. Do nawet 90% całego ciała, podczas gdy w czasie zwykłego spaceru pracuje nie więcej niż 50%. A ruch dla stawów i mięśni to tylko zysk:

  • spala się tkanka tłuszczowa, w znacznie większej połaci ciała niż tylko podczas spaceru – redukcja wzrasta o nawet 70%,
  • stawy pracują i tym samym prowokują organizm do produkcji kolagenu, niezbędnego do prawidłowej ich pracy,
  • poprawia się ogólny wygląd sylwetki i muskulatury,
  • nordic walking korzystnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy,
  • spada poziom szkodliwego cholesterolu i trójglicerydów,
  • umysł odpręża się, korzysta na tym psychika i samopoczucie.

Używanie kijków oznacza, że mamy więcej punktów podparcia, a to z kolei może zachęcić osoby starsze do aktywności fizycznej, jaką jest nordic walking. Seniorzy także mogą zadbać o swoją kondycję, sylwetkę i zdrowie. Zwłaszcza że mogą to robić w tak przyjaznym temu sportowi miejscu, jakim jest Beskid Sądecki.

Nordic walking – Tylicz czy Krynica Zdrój to świetne miejsca do jego uprawiania

Nordic walking to sport, który wymaga przestrzeni i świeżego powietrza. Wszystko to znajdziesz w Beskidzie Sądeckim. Rozległe górskie przestrzenie, niesamowite widoki i zdrowe górskie powietrze. Nordic walking został wręcz stworzony dla takich miejsc jak Tylicz i okolice.

Poznaj trasy do nordic walking w Tyliczu i udogodnienia do uprawiania tego sportu

Urlop, ferie czy wakacje w górach to doskonała okazja, by pospacerować w bardziej wytrzymałościowy i prozdrowotny sposób. Zwłaszcza że u nas znajdziesz kompleksową obsługę nordic walking. Mamy tu liczne trasy dedykowane temu sportowi, a także wypożyczalnie kijków czy instruktorów, którzy doradzą i odpowiednio pokierują.

Nordic walking – wypożyczalnie. Gdzie wypożyczyć kijki do nordic walking – Tylicz i Krynica Zdrój?

Nawet, jeśli nie masz kijków do nordic walking albo zapomniałeś zabrać je ze sobą na urlop w Tyliczu, nadal możesz uprawiać tutaj ten sport. Z pomocą służą lokalne wypożyczalnie:

  • Wypożyczalnie kijów nordic walking „DJ BIKE”

Krynica Zdrój, ul. Źródlana 33. tel. 606 408 224, 500 188 407,

  • Osada Turystyczna „Domki w lesie”

Tylicz, ul. Wolności 10, tel. 669-144-424,

  • Centrum Sportowo – Rekreacyjne Tylicz/Krynica

Tylicz, ul. Konfederatów Barskich 2A, tel. 512 121 500, 512 121 501,

  • Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Jaworzynka”

Krynica Zdrój, ul. św. Włodzimierza 3, tel. 18 471 58 36.

Jak dobrać kijki do nordic walking?

Do uprawiania nordic walking nie należy brać dowolnych kijków. Podczas wyboru w sklepie lub wypożyczalni, zwróć uwagę na kilka aspektów:

  • rękojeść najlepiej, jeśli jest gładka i smukła oraz z przytwierdzonymi rękawiczkami – to pozwala na pewny chwyt i zapobiega wypadaniu kijów z rąk podczas marszu,
  • rękawiczki są lepsze do pasków dołączonych do rękojeści,
  • na końcu kija powinny znajdować się tzw. talerzyki, które sprawiają, że kij nie zapada się,
  • zaostrzony grot zwiększa przyczepność do podłoża – tyczy się to szczególnie marszu po nieasfaltowych drogach,
  • kijki powinny być też odpowiedniej wysokości – jeśli podczas trzymania kijka ustawionego pionowo, Twój łokieć jest zgięty pod kątem 90 stopni, to jest to prawidłowa wysokość,
  • uważaj na tzw. kijki trekkingowego do chodzenia po górach – są one często wykonane z lepszych materiałów i mają wyprofilowane rękojeści, ale gorzej sprawdzają się w przypadku osób początkujących lub amatorów.

Nie bez znacznie jest też oczywiście obuwie. Powinno być wygodne, solidne i wykonane z oddychającego materiału. Podobnie jak inne części garderoby. Przyda się także zapas wody, plecak czy krokomierz.

Najlepsze trasy do nordic walking w naszej okolicy – Tylicz i Krynica Zdrój

Tylicz i okolice obfitują w szereg atrakcyjnych tras do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Pisaliśmy o tym na naszym blogu jakiś czas temu. Czy trasy do nordic walking powinny odróżniać się od innych? Z pewnością przyda się spokój, mały lub zerowy ruch samochodowy i piękne widoki. Trasy do nordic walking w takich miejscach jak Tylicz dodatkowo oferują pewne wyzwanie, jeśli chodzi o wysiłek fizyczny. Podamy Ci kilka popularnych i sprawdzonych tras:

  • Park Zdrojowy/Góra Parkowa – wędrując po Górze Parkowej, nie sposób nie natknąć się na Park Zdrojowy. Założony w XIX wieku stanowi kompleks ścieżek i alejek, które wtedy wytyczone, zachowały się do dziś. Możesz tu odwiedzić m.in. kościół pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej, XIX-wieczne Altany czy stawy, w których kąpią się kaczki łabędzie. Możesz spocząć na „Ławeczce Kraszewskiego” albo zaczerpnąć z Bocianówki – źródełek Płodności i Miłości. Alejki i ścieżki są dostępne o każdej porze roku, stale oświetlone. Świetne miejsce do uprawiania nordic walking.
  • Wielofunkcyjna Trasa Rekreacyjna Krynica Zdrój – Tylicz – długa, bo licząca 14 km trasa łącząca Krynicę i Tylicz. Oferuje wyzwania zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i narciarzy. Możesz skorzystać z jej bardziej amatorskiej wersji, jak i tej profesjonalnej. Po drodze zaliczysz szczyt Góry Parkowej i ośrodki turystyczne. Tablice informacyjne pozwalają się zorientować w terenie i przygotować na nadchodzące odcinki trasy.
  • Puks Jaworzynka – ta z kolei trasa jest przeznaczona dla osób szukających w nordic walking wyciszenia. Jest mało uczęszczana, wiodąca polnymi drogami w okolicach Krynicy. Liczy 6 km i stanowi niejako „kółko”, gdyż zaczyna się i kończy przy Cerkwi pw. św. Włodzimierza. Po drodze miniesz krynickie ulice: Cmentarna, Kraszewskiego i Halna, wzdłuż południowego stoku góry Krzyżowej. Spokój, przyroda, historia. Idealne miejsce na rekreację, odpoczynek dla ducha czy cichą modlitwę.

Tak naprawdę ilość tras do nordic walking jest nieograniczona. Niekiedy wystarczą chęci, dobre kijki i wolny czas, a prozdrowotny marsz można uprawiać niemal wszędzie. Beskid Sądecki nadaje się do tego szczególnie, ze względu na zróżnicowany teren, wymagające trasy, piękne widoki i zdrowe górskie powietrze.

Nordic walking – kiedy niewskazany i co zamiast tego oferuje Tylicz?

Tak naprawdę przeciwwskazań do uprawiania nordic walking nie ma za wiele. Zdecydowanie powinieneś odstawić kijki, jeśli się przeziębiłeś, złapałeś infekcję i masz gorączkę. Wtedy bardziej przysłuży Ci się ciepłe łóżko niż spacer po śniegu. Chodzenie z kijkami nie jest też dobrym pomysłem, jeśli niedawno doznałeś urazu lub postępuje u Ciebie stan zwyrodnienia stawów lub kości. Niewskazane jest też uprawianie tego sportu w razie anemii czy niewydolności serca. Nordic walking może wtedy zwyczajnie bardziej zaszkodzić niż pomóc, ale mamy dobrą wiadomość – Tylicz i okolice oferuje wiele atrakcji także wtedy, jeśli masz problemy ze zdrowiem. Kino, muzea, kontakt ze sztuką czy spokojny spacer z przepięknymi widokami Beskidu Sądeckiego. A jeśli nie cierpisz na problemy zdrowotne, zamiast nordic walking możesz uprawiać tutaj też narciarstwo, kolarstwo albo bieganie. Na koniec dnia przyda Ci się nocleg, a ten szczególnie polecamy w Willi u Marty.