Gdzie spacerować wiosną? Deptak w Krynicy – Zdrój to obowiązkowy punkt urlopu w Tyliczu

Jednym z kluczowych atutów urlopu w Tyliczu, czy szerzej Beskidzie Sądeckim, jest ogromne pole do aktywnego wypoczynku. Nieodmiennie zachęcamy do wypraw na górskie szlaki i podziwiania przy tym niezapomnianych widoków, ale świetną miejscówką na wiosenny spacer w regionie jest też Deptak w samym centrum miejscowości Krynica Zdrój. Zwłaszcza w majówkę to miejsce ożywa.  

Słynny Deptak, ikona uzdrowiska Krynica Zdrój, niezmiennie popularny o każdej porze roku. Historyczna architektura, pensjonaty w stylu retro, a także nowoczesne akcenty. Spacer pośród tętniącego życiem, a nadal spokojnego i idyllicznego miasteczka, w otoczeniu kwiatów i górskiego świeżego powietrza. 

widok na łazienki na deptaku w Krynicy obowiązkowy punkt zwiedzania

Słynny Deptak Krynica Zdrój – kiedy można zwiedzać? 

Deptak znajduje się w samym centrum uzdrowiska Krynica Zdrój, wzdłuż ulicy Nowotarskiego oraz Bulwarów Dietla. Spacerować można po nim przez całą dobę, w każdy dzień – obszar totalnie otwarty i bezpłatny. Zwykłe przejście przez Deptak zajmuje około 1 – 2 godzin, ale mnogość obiektów do zobaczenia sprawia, że czas ten może się wydłużyć. Nieopodal można zaparkować – najbliższy parking znajduje się przy ulicy Kościuszki 26. 

Kilka lat temu Deptak przeszedł sporą rewitalizację – odnowione zostały ławki, latarnie, kostka brukowa oraz dokonane nowe nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew. Dzięki temu to miejsce pięknieje i jeszcze bardziej zachęca do spaceru i wypoczynku. 

Deptak w Krynica Zdrój to spacer, kontakt z historią i szereg niespodzianek 

Krynicki Deptak należy do najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. To miejsce uczęszczane przez turystów, dla niektórych wręcz kultowe. Choć może być to po prostu ciekawa trasa spacerowa, Deptak jest czymś więcej. Przez to, że znajduje się w centrum, jest dość ruchliwy i wiedzie pośród wielu istotnych obiektów. Stanowi swego rodzaju serce Krynicy Zdrój. Po drodze możemy zobaczyć najważniejsze miejskie zabytki oraz bardziej nowoczesne obiekty turystyczne. Pijalnie wód, muzea, pomniki historii, piękne wille i pensjonaty czy punkty rozrywkowe. Jest też gdzie po prostu usiąść i odpocząć. 

Inicjatorem powstania Deptaka był profesor Józef Dietl, lekarz, którego działalność bardzo wpłynęła na rozwój uzdrowiska. Niewątpliwie ścieżka spacerowa bardzo przyczyniła się do tego, że do dziś turyści i kuracjusze lubią wracać do Krynicy. Widok spacerujących tu ludzi, z kubeczkiem mineralnej krynickiej wody to codzienność. Do Deptaka w przeszłości przekonały się takie osobistości jak Tuwim, Kiepura, Sienkiewicz czy Modrzejewska. 

Nic w tym dziwnego. Deptak to miejsce ikoniczne w miejscowości Krynica Zdrój, jak i całym Beskidzie Sądeckim. To najlepsza wizytówka tego wyjątkowego miasta – widać, że Krynica Zdrój była przez wieki stykiem kultur, etnosów oraz tradycji. Nie jest tu przesadnie tłoczno ani komercyjnie, za to czuć atmosferę górskiego uzdrowiska. Każdy, kto raz tu zaglądał, będzie chciał powracać. Oto, dlaczego. 

widok na zabytkowe budynki wybudowane początkiem XX wieku

Co można zobaczyć przemierzając Deptak Krynica Zdrój? 

Bulwary Dietla  – historyczne wille i pensjonaty 

Zarówno Deptak, jak i historyczna ulica Bulwary Dietla biegną równolegle do siebie i wzdłuż potoku Kryniczanka w samym centrum Krynica Zdrój. To istotna część wycieczki po Deptaku, gdyż właśnie tam umiejscowione są najważniejsze zabytki i historyczne pensjonaty. Przyciągają uwagę, nawiązują do góralskiego stylu. Zobaczyć tam możemy takie obiekty jak:

  • Willa Romanówka, o której nieco więcej za moment,
  • Świteź z 1880 roku, 
  • Węgierska Korona w stylu pseudo szwajcarskim, również z 1880 roku, 
  • Willa Kosynier, obecnie Filia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Chopina w Nowym Sączu, 
  • Małopolanka, przywołująca atmosferę lat 20 – tych XX wieku, 
  • Willa Biała Róża z 1855 roku, gdzie dziś znajduje się kawiarnia, restauracja, zakład fotograficzny oraz sklep z pamiątkami. 
  • pensjonaty Wisła, Biały Orzeł, Willa Tatrzańska czy Litwinka. 

Na uwagę zasługuje też Willa Witoldówka z 1888. Tam znajdował się znany Zakład Dietetyczny dr Skórczewskiego. Zajmowano się tam chorobami serca i układu pokarmowego. 

Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki 

O uzdrowiskowych tradycjach miasta świadczą kolejne obiekty na trasie, jaką wyznacza, Deptak Krynica Zdrój. Łazienki Borowinowe, z 1881 roku, wykonane w stylu eklektycznym przez pierwsze lata stanowiły siedzibę pracy dr.Henryka Ebers. 

Nieco dłuższą historię mają Stare Łazienki, tudzież “łazienki mineralne”, jak kiedyś mówiono. Podobnie jak Deptak, tak i one powstały z inicjatywy dr Dietla w latach 1863 – 64. Charakterystyczny obiekt w Krynicy i jeden z najstarszych tego typu w mieście. W XIX był to jeden z najnowocześniejszych budynków Europy. Wewnątrz znajdują się dziesiątki pokoi z wannami i kabinami natryskowymi i parowymi. Na piętrze z kolei, w miejsce dawnych pokoi mieszkalnych, znajdują się tam zakłady kosmetyczny, fryzjerski czy solarium. Działa tam też laboratorium analityczne. 

Pijalnie wód Mineralnych i Domy Zdrojowe – Deptak Krynica Zdrój 

Być w Krynicy i nie skosztować wód mineralnych o niesamowitych właściwościach zdrowotnych, i to u samego źródła? W tym celu najlepiej udać się do jednej z Pijalni, a te znajdują się właśnie na trasie Deptaka. 

Nowoczesna stalowa budowla to Pijalnia Główna. Otworzona w 1971 roku do dziś stanowi ujście głównych krynickich zdrojów – Zdrój Główny, Zuber, Jan, Tadeusz i Słotwinka. Każda z wód smakuje nieco inaczej i sprawuje się w przypadku innego rodzaju dolegliwości. Każda z nich warta jest spróbowania, a wody krynickie najlepiej smakują właśnie na miejscu. W górnej części budynku znajduje się oranżeria, gdzie zobaczyć możemy ciekawe okazy egzotycznej flory – palmy, daktylowce, rzadkie krzewy i rośliny ozdobne. W Pijalni Głównej znajduje się też sala koncertowa, gdzie regularnie daje koncerty Orkiestra Zdrojowa. Tu także odbywają się festiwale, wystawy, targi czy kongresy. Pijalnia główna otwarta jest codziennie. 

Naprzeciwko Pijalni Głównej widzimy Stary Dom Zdrojowy. Obecnie to sanatorium, gdzie mieści się też restauracja, a także Sala Balowa, gdzie także odbywają się koncerty i bankiety. W północnej części Domu mieści się pijalnia wody Mieczysław. W Starym Domu Zdrojowym w przeszłości gościli takie osobistości jak Reymony, Wyszczółkowski czy Piłsudski. 

Nieopodal jest też Nowy Dom Zdrojowy. Wybudowany w 1939, w miejsce dawnego pensjonatu Pod Czarnym Orłem. Tu również mieści się sanatorium, na parterze zaś fontanna, jadalnia i segment handlowy. Wiosną i latem możemy tu zobaczyć wystawy miejscowych rzeźbiarzy, malarzy czy ikonopisarze. Ich prace wystawiane są na schodach wewnątrz Nowego Domu Zdrojowego. 

Wracając do wód źródlanych – na trasie Deptak Krynica Zdrój jest też Pijalnia Jana, przy alejce Nikifora Krynickiego, w parku obok fontanny. Budynek w starym stylu, pokryty czterospadowym dachem i kopułą, oświetlony latarniami. Tu również można skosztować wody mineralnej oraz odpocząć. Pijalnia czynna jest codziennie. 

Muzeum Nikifora Krynickiego – Galeria Sztuki “Romanówka” 

Obiekt bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznej turkusowej barwie. Znajduje się na Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym. Niegdyś wzięty pensjonat w dawnej willi Romanówka, dziś muzeum przybliżające postać Epifaniusza Drowniaka – polskiego artysty prymitywisty. Znanego bardziej jako Krynicki Nikifor, większość swojego życia związał z tym miastem. Muzeum przedstawia jego twórczość, opowiada o życiu ,a także pośrednio o trudnej historii regionu. Do zobaczenia jest mnóstwo eksponatów, archiwalnych zdjęć i portretów samego Nikifora, jak i osobistych pamiątek po artyście. Muzeum czynne codziennie, oprócz poniedziałków. 

O Muzeum Nikifora i samym artyście przeczytać możesz w jednym z naszych wpisów na bloga. 

Deptak Krynica Zdrój – pomniki ważnych postaci z historii Polski i miasta 

Na trasie Deptaku mijamy także okazałe pomniki postaci historycznych. Tuż u podnóża Góry Parkowej stoi monument Adama Mickiewicza. W 1883 roku miało miejsce w Krynicy przyjęcie na cześć Edwarda Odyńca  – jednego z ostatnich żyjących wtedy przyjaciół wieszcza narodowego. Wtedy też powstał pomysł, aby postawić pomnik i po latach cel zrealizowano. Pomnik wykonał rzeźbiarz z Krakowa Antoni Popiel, a odsłonięto go w 1906 roku. 

Kolejny pomnik upamiętnia postać wspomnianego Nikifora. Rzeźba, w postaci odlewu z brązu, znajduje się przy wejściu na Deptak. Autorem pomnika jest Czesław Dźwigała, a wykonał go z okazji 110. rocznicy urodzin artysty. W 2005 wspólnego odsłonięcia dokonali Prezydenci Polski i Litwy uczestniczący w Forum Ekonomiczne w Krynicy. Sam artysta przedstawiony jest w typowy dla siebie sposób. Siedzący na ławeczce obserwator życia Krynicy, w towarzystwie bezpańskiego psa. Tablica umieszczona przy pomniku napisana jest po polsku i łemkowsku. 

Szczególnie ważny dla kryniczan jest pomnik inicjatora Deptaka, dr Józefa Dietla. Na skrzyżowaniu Bulwarów Dietla, Zdrojowej, Pułaskiego i Piłsudskiego, na terenie Plantów Dukieta. Autorem pomnika jest Leon Mieczysław Zawiejski, a odsłonięto go na Zjeździe Lekarskim w Krynicy w 19000 roku. O tym, jak ważną postacią był Józef Dietl dla miasta niech świadczy załączona sentencja – „Wskrzesicielowi swemu wdzięczna Krynica”. Dodatkowo to miejsce zdobi fontanna “Setka”, szczególnie efektowna nocą, gdy świecą reflektory. 

Kolej linowo – terenowa na Górę Parkową 

Właśnie przy Deptaku znajduje się dolna stacja kolejki linowo – terenowej na szczyt Góry Parkowej, która stanowi jedną z pereł atrakcji w Krynicy Zdrój. O samej Górze Parkowej, jak i kolejce piszemy w innym miejscu. Tu w skrócie – czynna cały rok kolejka linowa, która utrzymana jest w swoim pierwotnym przedwojennym stylu. Kolejka nie porusza się gwałtownie, dzięki czemu można podziwiać widoki i z satysfakcją obserwować wznoszenie się ku górze. Nie ma problemu, by wejść do wagonika z wózkiem dziecięcym. Na szczycie Góry Parkowej czekają m.in. Rajskie Ślizgawki, zjazdy pontonowe, plac zabaw czy jazda konno oraz niesamowite widoki na Beskid Sądecki. 

Drewniany kościół Przemienienia Pańskiego

Przez miejscowych nazywany kaplicą na Dietlówce. Od razu zwraca uwagę swoją surową, drewnianą budową oraz naleciałościami kultury łemkowskiej. Kościół znajduje się u podnóża Góry Parkowej, a tuż obok mieści się wspomniana dolna stacja kolejki linowej. Stanął w 1863, jako pierwszy kościół zdrojowy, dziś pełni funkcję pomocniczą. Zaprojektowany w stylu barokowym, wewnątrz zachwycają dwa zabytkowe ołtarze – jeden Przemienienia Pańskiego, a drugi Matki Bożej Częstochowskiej. Oba ołtarze są z przełomu XIX i XX wieku, a obok kościoła widzimy pamiątkowy krzyż z 1910 roku, który upamiętnia 500 lecie Bitwy pod Grunwaldem. W sezonie kościół można zwiedzać – stanowi on wszak jeden z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Deptak Krynica Zdrój – atrakcje turystyczne i imprezy 

Spacer po Deptaku to nie tylko kontakt z zabytkową architekturą czy lekcja historii miasta i regionu. To przede wszystkim miejsce na relaks. Po drodze znajduje się mnóstwo punktów, gdzie można odpocząć, zjeść coś lub się rozerwać. Kawiarnie, restauracje, pizzerie, kluby, puby, dyskoteki, salony kosmetyczne, SPA, zakłady usługowe – to centrum żyjącego miasta, a nie historyczny skansen. 

Pomiędzy Starym Domem Zdrojowym i Pijalnią Główną znajduje się imponująca Muszla koncertowa. Wzniesiona przed wojną, stanowi miejsce występów Orkiestry Zdrojowej w sezonie letnim. Kontynuowana w ten sposób jest tradycja koncertów muzycznych dla krynickich kuracjuszy, sięgająca jeszcze XIX wieku. Przy froncie Muszli znajduje się tablica upamiętniająca Jana Kiepurę. 

W tej okolicy znajduje się też Krynicka Fontanna Multimedialna. Piękna fontanna, która przyozdabia Deptak, ale szczególnych walorów wizualnych zyskuje w nocy. Każdego wieczora, około 20:00 ma miejsce pokaz – iluminowane na różne kolory strumienie wody stanowią niesamowite widowisko. Ławeczki wokół fontanny zachęcają by usiąść, obejrzeć pokaz i odpocząć. Prawdziwa magia zaczyna się jednak, gdy do świateł dochodzi muzyka. Kompozycje świetlno – muzyczne, nawiązujące do dzieł popkultury jak i muzyki klasycznej, możemy podziwiać od maja do października. 

Rzeźba na deptaku w Krynicy Zdrój

fotografie zostały pobrane i są własnością > Fanpage Krynica Zdrój Deptak link https://www.facebook.com/pages/Krynica-Zdr%C3%B3j-Deptak/1947297082183084