You are currently viewing Popradzki Park Krajobrazowy – Tylicz – wakacje 2022 – miejsce, które warto odwiedzić
Widok spod Durbaszki fot. Wikipedia Jerzy Opioła

Popradzki Park Krajobrazowy – Tylicz – wakacje 2022 – miejsce, które warto odwiedzić

  • Post author:
  • Post category:Poradnik

Najpiękniejsze miejsca w Polsce swoją wartość opierają na naturze. Jest tak z okolicami Beskidu Sądeckiego, które stanowią teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w dorzeczu Popradu, Dunajca i Kamienicy Nowojowskiej. Obszar o typowo górskim charakterze, w dużym stopniu porośnięty lasami – aż 12 z 14 utworzonych tu rezerwatów przyrody to rezerwaty leśne. Żyją tu setki gatunków zwierząt, w tym ryjówka malutka – najmniejszy polski ssak. Spotkać możesz nawet wilka i niedźwiedzia. Mniejsza o dane książkowe – Popradzki Park Krajobrazowy warto odwiedzić z wielu powodów.

Wyprawa na Radziejową – Koronę Gór Polskich i inne szlaki

Główną atrakcją Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest sam park – przyroda i widoki, jakimi uraczą Cię górskie wycieczki po rozmaitych szklakach turystycznych. Jednym z koniecznych do zaliczenia wyzwań tu to wejście na Radziejową – najwyższy szczyt w całym Beskidzie Sądeckim. Liczy sobie 1266 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Na samej górze wybudowana została 20 metrowa wieżyczka, z której widok jest niezapomniany. Możesz dostrzec Pieniny oraz Tatry. A na szczyt prowadzi kilka wytyczonych szlaków. Najkrótszy wiedzie z Przełęczy Obidza i przez wielu jest polecany, choćby z powodu niezwykle urokliwej Litawcowej Polany. Trudniejszą i dłuższą opcją jest wybranie się szlakiem z Rytra przez Chatę Kordowiec. O własnych nogach wzniesiesz się aż o 1100 m w górę a dojście na Radziejową powinno zająć Ci jakieś 5 godzin. Później wrócić do Rytra możesz zejść niebieskim szlakiem i zatrzymać się w Schronisku PTTK Przehyba. Szlaków tego typu jest znacznie więcej. Ścieżka przyrodnicza na Jaworzynie Krynickiej, szlak na Górę Parkową czy przez Rogasiowy Szlak. Nic nie stoi na przeszkodzie też, by wybrać się na szlaki rowerowe.

Kościół w Tyliczu, fot. Wikipedia Henryk Bielamowicz

Ścieżki przyrodniczo edukacyjne – Popradzki Park Krajobrazowy

Na terenie parku wytyczono także bardziej edukacyjne ścieżki. Jedna z nich wiedzie przez rezerwat Las Lipowy Obrożyska, położony w okolicach Muszyny i Szczawnika. Znajduje się tam najcenniejszy las w Beskidzie Sądeckim – pełen lip drobnolistnych, ale także jodeł, świerków i buków. Drugi szlak edukacyjny to teren Roztoki Ryterskiej, we wschodnim paśmie Radziejowej. Każda z tras to 21 przystanków z tablicami informacyjnymi o występujących tu roślinach i gatunkach zwierząt, a także nieco historii. Trasy oczywiście poprowadzono tak, aby były przyjemnym spacerem i dostarczały kolejnych pięknych widoków.

Bogactwo wód leczniczych i uzdrowiska

Popradzki Park Krajobrazowy to okolice bogate w zasoby wód mineralnych. To właśnie na terenie parku mieszczą się słynne uzdrowiska – Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Muszyna czy Szczawnica. Tam możesz odwiedzić pijalnie wód mineralnych oraz zakupić ją w buteleczkach. Wszystkie te miejsca są na rzut beretem, jeśli spędzasz lato w Tyliczu. Większość wód to tzw. szczawy – wody mineralne zawierające wolny dwutlenek węgla, choć zdarzają się też źródła siarczkowe. Właściwości zdrowotne w parku wykazują też borowiny – rodzaj torfu, który stosuje się m.in. w zabiegach kosmetycznych. Fenomenem Beskidu Sądeckiego są mofety – swego rodzaju osobliwości geologiczne uznawane za pomniki przyrody. Miejsca, w których wydobywający się z bagnistego potoku CO2 powoduje lekkie bulgotanie stojącej wody. Wygląda zjawiskowo. Mofety są m.in. w Muszynie – Złockie i Tyliczu.

Popradzki Park Krajobrazowy – polecane przez nas miejsca do odwiedzenia – nocleg w pobliżu – Willa u Marty

W Parku jest też wiele miejsc wartych odwiedzenia. Przejawiających zarówno walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe, jak i turystyczne. Co według nas warto jeszcze zobaczyć, jeśli odwiedzasz Tylicz w lato? Poza mofetą tylicką:

  • Dolina Roztoki Ryterskiej – piękna, głęboka dolina Roztoki Małej i Roztoki Wielkiej. Wiedzie nią wspomniany Rogasiowy Szlak, zresztą znanej z książki dla dzieci „Rogaś z doliny Roztoki”. Dolinę otaczają piękne lasy złożone z jodeł, buków i olch,
  • Zamek w Rytrze – zbudowany gdzieś w XIII/XIV wieku, niegdyś górujący na wzgórzu średniowieczny zamek. Dziś pozostały po nim tylko część baszty i murów. Bardzo klimatyczne miejsce dla miłośników historii i średniowiecza, a także kolejna okazja na niezapomniane widoki – panoramę doliny Popradu, pasma Radziejowej i Rytra,
  • cerkwie w Beskidzie Sądeckim – pozostałości po grekokatolickiej społeczności Łemków. Jest ich tu naprawdę wiele, zachwycają prostotą i unikalnym właściwym dla tego regionu stylem. Najstarsza, wpisana na listę UNESCO jest cerkiew w Powroźniku z XVII wieku, ale warte uwagi są też cerkwie w Leluchowie, Krynicy Zdrój, Złockim Wojkowej Dubnem czy Andrzejówce. Dziś to w większości czynne świątynie katolickie,
  • Muzeum w Muszynie – jeśli chcesz poznać nieco historii regionu, a przy tym poobcować nieco z lokalną architekturą, muzeum regionalne Państwa Muszyńskiego będzie jak znalazł. To mały dworek, który zbudowano na wzór XVIII wiecznego „Zajazdu”,
  • Muzeum Nikifora Krynickiego Willa Romanówka – w XIX wieku okazała willa w Krynicy – Zdrój, dziś to galeria sztuki i muzeum poświęcone postaci i twórczości słynnego malarza prymitywisty Epifaniusza Drowniaka.

Gdzie na nocleg w Popradzkim Parku Krajobrazowym? Popradzki Park Narodowy – noclegi

Gdzie na terenie parku oferowane są noclegi? Tylicz to oczywiście Willa u Marty, ale oczywiście na terenie kilkunastu gmin znajdują się też inne pensjonaty, które możesz odwiedzić podczas wędrówek. Ikoniczne są oczywiście schroniska PTTK, a do tego praktyczne, gdyż mieszczą się w pobliżu szlaków turystycznych. Zameldować możesz się we wspomnianym schronisku PTTK Przehyba, ale także Hala Łabowska czy Bacówka nad Wierchomlą. 

Pokój rodzinny w Willi u Marty
Sprawdź naszą ofertę, nie ma nic lepszego jak dobra baza na wycieczki po Popradzkim Parku Narodowym
W Willi u Marty zrealizujesz Bony Turystyczne

Fotografie użyte w blogu: