Jak zaplanować wyjazd w góry?

Jak zaplanować wyjazd w góry?

  • Post author:
  • Post category:Poradnik

Jesteś miłośnikiem górskich wypraw? Marzysz o tym, aby miło spędzić czas w górach na świeżym powietrzu? A może to nowa forma wypoczynku, którą chciałbyś wprowadzić do swojego życia?

Okazuje się, że wiele osób ostatni raz w górach było na szkolnej wycieczce, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany wypadem w góry, a nie miałeś do tej pory styczności z tego rodzaju wyjazdami, to ten wpis jest idealny dla Ciebie. Tutaj dowiesz się, jak zorganizować wszystkie formalności na pierwszy wyjazd w góry; które góry będą odpowiednie dla początkujących wspinaczy; o czym należy pamiętać, wybierając się na pierwszy wypad w góry oraz jak dopasować szlak do swoich możliwości. Zapoznaj się z najważniejszymi wiadomościami, bez których zorganizowanie wyjazdu w góry wcale nie będzie takie łatwe.

Zapraszamy do wpisu!

Widok na Tylicz z południowych stoków Szwarcowej

Jaka pora roku będzie najlepsza na pierwszy wyjazd w góry?

Aby wyjazd był udany, należy pamiętać o tym, aby był dobrze zorganizowany. Niezbędnym elementem będzie odpowiednie odzienie oraz wiele innych rzeczy, które są potrzebne w górach. Ważnym wyznacznikiem na wyjazd w góry jest również pora roku, gdyż to od niej zależy, czy będziesz w stanie poradzić sobie pokonać dany szlak bez większych problemów. Najlepszą porą roku na wyjazd w góry będzie koniec wiosny, lato i początek jesieni, ponieważ wtedy pogoda bywa najmniej zaskakująca. Inaczej to wygląda podczas zimy, wczesnej wiosny czy też późnej jesieni. Podczas tych dni pogoda lubi być bardzo zmienna i czasami nawet najwytrwalsi miłośnicy wspinaczki mogą mieć problemy z pokonaniem trudności związanych z niską temperaturą, opadami śniegu i porywistym wiatrem. W okresie letnim również pogoda potrafi ulec diametralnej zmianie i to w krótkim czasie, jednak wtedy masz możliwość szybkiego zajścia w niższe partie gór, aby móc bezpiecznie przeczekać niekorzystne warunki pogodowe.

Wyjazd w góry wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością. Najlepiej podczas pierwszego wyjazdu w góry dokształcić się w tym kierunku. Warto też zastanowić się nad tym, co zabrać na wyjazd w góry latem i gdzie wybrać odpowiedni nocleg w górach, jeśli podróż planujesz razem z dziećmi.

Które z polskich gór będą najlepszym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wędrówkami?

Okazuje się, że najchętniej polecane przez miłośników tego rodzaju rekreacji, są Karkonosze, Bieszczady, Góry Izerskie, a także Beskid Niski. Beskid Niski jest miejscem jednym z najczęściej wybieranych, ponieważ zawiera wiele szlaków, które są przeznaczone dla osób początkujących. Beskid Niski, to pasmo górskie usytuowane w Karpatach. Rozpościera się od przełęczy Tylickiej do przełęczy Łupkowskiej. Z tego powodu też uważany jest za atrakcyjny punkt na wyjazd w góry, gdzie znajdziesz również oferty na tani nocleg w górach dla pojedynczych osób, jak również rodzin z dziećmi. To właśnie w Beskidzie Niskim możesz podziwiać piękne widoki, a dodatkowo miejsce to jest bogate w łąki oraz lasy liściaste i iglaste. Jeżeli więc zależy Ci na podziwianiu niesamowitej fauny i flory postaw na te góry. Wybierając się w Beskid Niski w maju lub czerwcu, warto zaobserwować, kiedy będzie najlepsza pogoda. Podczas słonecznych dni Beskid Niski jest wyjątkowo piękny, a tętniące życiem zazielenione wzgórza i cisza, sprawią że będziesz mógł zapomnieć o problemach dnia codziennego oraz odpocząć od miejskiego zgiełku.

Co powinna zawierać lista na wyjazd w góry?

Aby wyjazd w góry był udany, lista rzeczy niezbędnych powinna zawierać wszystkie produkty, których nie może zabraknąć na takich urlopach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiednie odzienie, które jest niezbędne podczas wyjazdu w góry. Przez to, że pogoda nawet w lecie potrafi diametralnie się zmienić, warto zainwestować w odpowiednie obuwie, która będzie wygodne, a zarazem dobrze będzie trzymało się podłoża. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to okrycie wierzchnie, które chronić Cię będzie przed ostrymi porywami wiatru lub ulewnym deszczem. Przydatne okazać się również mogą ubrania lekkie, ponieważ w górach podczas intensywnego promieniowania słonecznego, może dojść do sytuacji, kiedy Twój organizm przegrzeje się i będziesz potrzebował zmiany odzież. Koniecznie zabierz ze sobą produkty, takie jak smartfon, latarka, powerbank, aparat fotograficzny, apteczka czy nożyczki, ponieważ te produkty przydadzą się podczas różnych niepowodzeń. Beskid Niski nie posiada skomplikowanych tras, jednak wystarczy trochę nieuwagi i nawet łatwy szlak może okazać się trudny do przebycia dla początkującej osoby. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierają się w góry? Pomyśl o sprayu na komary i produktach odstraszających kleszcze, ponieważ często szlaki te prowadzą przez lasy, a w okresie intensywnego występowania tych insektów, możesz nabawić się wielu ukąszeń, a także przynieść do domu niechcianego gościa.

Rodzaje szlaków w górach.

Kolory szlaków w górach, nie oznaczają łatwości szlaku. Okazuje się, że często początkujący mylą kolory szlaków i uważają, że szlak zielony jest szlakiem najłatwiejszym, natomiast czarny, szlakiem najtrudniejszym. Dlatego przedstawimy Ci, co oznaczają kolory szlaków pieszych w górach.

Szlak czerwony oznacza, że jest to szlak główny na danym terenie. Liczy on długość wielu kilometrów i przebiega przez miejsca, które są charakterystyczne i wiążą się z wieloma atrakcjami widokowymi.

Szlak niebieski oznacza, że trasa ta również mierzy wiele kilometrów, jednak nie jest ona uznawana za trasę główną.

Szlak żółty oznacza szlak łącznikowy, który pozwoli zakończyć podróż w wybranym przez Ciebie punkcie docelowym.

Szlak zielony oznacza szlak, którego celem jest doprowadzenie turysty do charakterystycznych miejsc i również jest on uważany za szlak łącznikowy.

Szlak czarny oznacza drogę dojściową w wybrane miejsce, na którym chcesz zakończyć swoją podróż.

Jak widzisz, kolory szlaków nie oznaczają ich trudności, warto więc już wcześniej zapoznać się z charakterystyką danego miejsca, w które chcesz się wybrać. Aby wyjazd w góry był udany, warto także poszukać odpowiedniej oferty na tani nocleg w górach. Zarezerwuj wcześniej nocleg w najciekawszym miejscu, aby nikt Cię nie ubiegł w wybranym przez Ciebie okresie. Jeżeli jednak wolisz spędzić czas na świeżym powietrzu w namiocie, to oferty wielu pól namiotowych również mogą być interesujące.

Bogatą ofertę noclegów dla osób podróżujących samemu góry, jak również z dziećmi, oferuje Willa u Marty umiejscowiona w Tyliczu, gdzie znajdziesz wysokie standardy mieszkaniowe i bogatą ofertę.

Główne zasady bezpieczeństwa w górach.

Aby wyjazd w góry był udany, należy na bieżąco obserwować pogodę. Zimą warto również zwrócić uwagę na komunikaty lawinowe. Jest to jeden z najważniejszych elementów, którego nie możesz pominąć podczas przygotowania do wyjazdu.

W góry, jak wcześniej wspomnieliśmy, należy zabrać naładowany telefon komórkowy, aby w razie problemów GOPR mógł namierzyć Twoją lokalizację. Dobrze by było również wcześniej poinformować kogoś bliskiego o zamiarze wyjściem w góry oraz podania kierunku, w jaki zamieszasz się skierować.

Nie zapomnij o konieczności trzymania się szlaków, abyś nie zgubił się w lesie.

Kiedy zauważysz, że pogoda zaczyna się zmieniać, zrezygnuj z dalszej wyprawy i wróć w bezpieczne miejsce, najlepiej w miejsce noclegu.

Pamiętaj, że w lesie należy sprzątać po sobie. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa roślin, jak również zwierząt.

Te podstawowe informacje sprawią, że wyjazd w góry będzie przyjemniejszy, a co najważniejsze bezpieczny dla Ciebie i środowiska.

Wyjazd w góry w tym roku może okazać się najchętniej wybieranym rodzaje rekreacji, ponieważ ze względu na liczne obostrzenia, miejsca te nie będą oblegane przez wielu turystów. To właśnie w górach będziesz mógł pobyć na świeżym powietrzu, ciesząc się ciszą oraz pięknem natury. W ten sposób spędzisz niezapomniany urlop w górach.

fot. Autorstwa Mach240390 – Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64519012